Wilgotność i zdrowie człowieka
Wilgotność i zdrowie – Idealnym poziomem wilgotności względnej dla człowieka pod kątem komfortu oraz zdrowia jest RH=40-60%.
Zbyt suche powietrze
Zbyt suche powietrze może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie człowieka. Przede wszystkim prowadzi do wysuszenia błon śluzowych, co może powodować podrażnienia nosa, gardła i oczu, a także zwiększa podatność na infekcje dróg oddechowych. Może to w konsekwencji prowadzić do obniżenia odporności i gorszej pracy systemu immunologicznego. Sucha skóra może stać się swędząca, łuszcząca się i bardziej podatna na pęknięcia. U niektórych osób suche powietrze może także nasilać objawy alergii i astmy. Długotrwałe przebywanie w suchym środowisku może również wpływać na ogólne poczucie dyskomfortu i obniżenie jakości snu. Suche powietrze ponadto zwiększa zapylenie w otoczeniu, unoszenie pyłu i kurzu w powietrzu wpływa niekorzystnie na jakość powietrza, którym oddychamy. W warunkach wilgotności na poziomie 40-60% najłatwiej jest się skoncentrować oraz zmniejsza się uczucie zmęczenia.
Zbyt wilgotne powietrze
Zbyt wilgotne powietrze również może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie człowieka. Przede wszystkim sprzyja rozwojowi zarodników grzybów pleśniowych i roztoczy, co może wywoływać, lub nasilać alergie oraz problemy z układem oddechowym, takie jak astma, powoduje zmęczenia i dekoncentrację. Wysoka wilgotność utrudnia również naturalne chłodzenie organizmu poprzez pocenie się, co może prowadzić do przegrzania i uczucia duszności. Dodatkowo, wilgotne powietrze może powodować uczucie lepkości i dyskomfortu na skórze, a także przyczyniać się do problemów ze snem. Długotrwałe przebywanie w środowisku o wysokiej wilgotności może również sprzyjać rozwojowi infekcji grzybiczych skóry. Przyczynia się również do nasilania bólów głowy, stawów czy mięśni.
Dlatego tak ważne jest aby za pomocą odpowiednich systemów nawilżania mgłowego zapewnić odpowiedni poziom wilgotności powietrza w przedsiębiorstwie.