Wilgotność i zdrowie

Wilgotność i zdrowie człowieka

Wilgotność i zdrowie – Idealnym poziomem wilgotności względnej dla człowieka pod kątem komfortu oraz zdrowia jest RH=40-60%.

Zbyt suche powietrze

Wilgotność i zdrowie - Zapylenie podczas pracySuche powietrze podrażnia śluzówkę górnych dróg oddechowych i utrudnia oddychanie. Może to w konsekwencji prowadzić do obniżenia odporności i gorszej pracy systemu immunologicznego. Ponadto może powodować problemy ze skórą, takie jak świąd, stany zapalne, atopie czy nasilenie alergii skóry. Suche powietrze ponadto zwiększa zapylenie w otoczeniu, unoszenie pyłu i kurzu w powietrzu wpływa niekorzystnie na jakość powietrza, którym oddychamy. W warunkach wilgotności na poziomie 40-60% najłatwiej jest się skoncentrować oraz zmniejsza się uczucie zmęczenia.

Zbyt wilgotne powietrze

Zbyt wysoka wilgotność jest przyczyną uczucia duszności, zmęczenia, powoduje dekoncentrację, a także sprzyja rozwojowi zarodników grzybów pleśniowych. Przyczynia się również do nasilania bólów głowy, stawów czy mięśni.
Dlatego tak ważne jest aby za pomocą odpowiednich systemów nawilżania mgłowego zapewnić odpowiedni poziom wilgotności powietrza w przedsiębiorstwie.

Zobacz również

Nawilżanie powietrza – informacje